Velika Gospa 2022

Velika Gospa 2022

ZEMUN (TU) – U ponedeljak, 15. kolovoza 2022. župljani župe Zemun svečano su proslavili svetkovinu Uznesenje Blažene Djevice Marije – crkveni god zemunske župe. Za proslavu Velike Gospe župljani su se pripremali trodnevnicom  koju je predvodio zemunski župnik preč. Jozo Duspara, pater Željko Paurić, bivši gvardijan zemunskog samostana i vlč Andrej Đurišek, duhovnik beogradske nadbiskupije.  Vjernici su u veoma lijepom broju pohodinli sve dane priprave za proslavu, pogotovo kada imamo na pameti da su velike vrućine, kao i da je vrijeme pandemije. 

Svečanu Svetu Misu u 10.00 sati predslavio je msgr. Fabijan Svalina, srijemski biskup koadjutor u suslavljenju sa generalnim vikarom srijemske biskupije vlč Josipom  Ivešić, vlč Berislavom Petrović, župnikom Slankamenačkim, vlč. Ivicom Živković župnikom iz Hrtkovaca, pater Željko Paurić bivši gvardijan iz Zemuna, Petar Dutka, grkokatolički svećenik iz Inđije.  Na početku Mise, preč. Jozo Duspara, pozdravio je biskupa, svećenike, župljane, kao i sve goste koji su došli na hodočašće kako bi se pomolili i zatražili zagovor nebeske zaštitnice. On je posebno sa poštovanjem pozdravio  pravoslavnog svećenika protojereja g. Radu Jovića iz Zemun Polja, koji redovito posjećuje župu Zemun u raznim svečanim prigodama kroz godinu.

U prigodnoj homiliji, msgr. Fabijan Svalina je naglasio: Treba vidjeti puno značenje njezine slike, nje kao ikone pred ljudskim očima i u vremenitim previranjima svijeta. Evo, Knjiga Otkrivenja govori o »drugom znamenju« koje se pokazalo uz ženu, odjevenu suncem, koja ima roditi: »Zmaj velik«! Okružena je u pustinji zmajem i zmajskim rekvizitima koji su, kako je u stravičnoj slici opisano, na različite načine angažirani da bi proždrli njezino dijete, da bi proždrli Nadu čovječanstva. Zmaj već od prve stranice Biblije označuje prijevaru i laž, zabludu, sveopće zlo, kozmičko zlo koje vlada i želi zavladati nad čovjekom. Već se u samom početku pojavio zmaj, zmija da prevari čovjeka. Upravo se najprije suočio sa ženom da nju zavede i tako kroz povijest taj zmaj, uvijek u različitim varijantama, ima mnogo repova i mnogo glava. Želi proždrijeti ono najvrjednije što se može roditi od žene, samog Sina Božjega, Čovjek je pozvan da Jedanput u Sinu Marijinu postane novi čovjek, Sin Božji. Svi su ljudi pozvani da u Isusu Kristu, Sinu Marijinu, postanu sinovi Božji.

Mons Svalina je dalje naglasio: Zastanimo tu, pogledajmo Mariju i ponovimo: Bog gleda na siromašne, one bez moći! Najveća zabluda što je zmaj na svijetu uvijek prede jest to što ljudi misle da je bogatstvo, vlast, nadmoć najveća vrijednost. Zarobiti drugoga, vladati nad drugim, čini se, najpoželjnija je vrijednost. To je, međutim, najveća zabluda. U ime te zablude, u ime želje za vlašću, za dominacijom, toliko je ratova, toliko zlodjela, toliko zločina počinjeno u povijesti da je gotovo sva ljudska povijest zakrvavljena. Nema ni jedne godine da zemlja negdje nije natopljena krvlju. »Zmaj velik« proždire djecu!

biskup dalje naglašava: Važno je, stoga, da sa živom vjerom pogledamo na Mariju i da shvatimo kako Bog gleda najprije na siromahe. Stanimo na stranu siromaha, stanimo na stranu onih koji trpe na ovome svijetu. Budimo uvijek za ljudsko dostojanstvo svakog čovjeka, za ljudska prava. Budimo uvijek za istinu, dobrotu i ljubav!

mons. Svalina je zaključio propovijed: Slaveći danas ovu svetkovinu, zamolimo svjetla i snage da u tu poruku Marijine proslave doista životno povjerujemo. Mnogo bi se toga brzo izmijenilo u nama, kada bismo na temelju žive vjere u Marijinu već otvorenu i nama obećanu proslavu i u smisao i cilj vlastitog življenja i umiranja, izgrađivali svoj ljudski i vjernički život, po uzoru na njezinu poslušnost Božjoj riječi i majčinsko služenje Sinu Božjemu kojega je zavrijedila roditi.

Na ovoj Svetoj Misi bio je veliki broj vjernika, što dokazuje da je štovanje Blažene Djevice Marije veoma intenzivno kroz dugu povijest zemunske župe.

Večerenju Svetu Misu je slavio, u zajedništvu sa drugim svećenicima, pater Nenad Meter, gvardijan Franjevačkog samostana u Zemunu. na svetoj misi su bili vlč Zdravko Čabrajac, župnik iz Golubinaca, pater Petar Tašev, lazarista sa Banovog Brda.Kroz propovjed pater Meter je podvukao Marijinu ulogu u spasenju čovečanstva i kao vjernu suputnicu Kristovu u naviještanju  Evanđelja, kao i njenu veoma važnu ulogu u podršci apostolskoj zajednici , posebno nakon uzašašća gospodina na nebo, naglašavajjći njenu  ulogu kao Majke crkve, kao i to da je kroz povijest uvjek kod ljudi bili izuzetna pobožnost i pouzdanje u Blaženu Djevicu Mariju u teškim vremenima .

Na večernjoj svetoj misi podršku župljanima svojim prisustvom je uputio g. Gavrilo Grban, kao predstavnik „Uprave za saradnju sa Crkvama i verskim zajednicama“ iz Beograda.  

 Na večernjoj svetoj misi posebno u Zemun hodočaste mnogi vjernici iz beogradskih župa i okolnih mjesta koji rado dolaze u Zemun  susretsti se sa svojim prijateljima i poznanicima gdje  u međusobnim susretima razmjenjuju svoja vjernička iskustva.