Misli i izreke

Sveti Ivan Zlatousti

Na prvi pogled čini se da je nagrada jednaka dobru koje je učinjeno, ali u stvarnosti je puno veća. Ljudi čine milosrđe kao ljudi, a dobivaju zauzvrat milosrđe od Boga svega svemira. Ljudsko milosrđe i ono božansko nisu jednaki: između njih je onolika razlika kolika je između zla i dobra.

Ako ne možeš prepoznati Krista u prosjaku na crkvenim vratima, nećeš ga prepoznati ni u kaležu.

Ne srami se povratka u Crkvu. Srami se kad griješiš. Nemoj se sramiti kad se kaješ. Pogledaj što ti je Đavao učinio. To su dvije stvari: grijeh i pokajanje. Grijeh je rana, a kajanje lijek. Što su tijelu rane i lijekovi, to su duši grijesi i kajanje. Dakle grijeh nosi sramotu, a kajanje posjeduje hrabrost.

Sveti Toma Akvinski

Bog je nespoznatljiv. Stvarnost, Bog, Istina, Ljubav su nespoznatljivi – što znači da ne mogu biti obuhvaćeni racionalnim umom. Ovo treba da okonča mnoga pitanja koja nam ljudi postavljaju, jer vječito živimo u iluziji da nešto znamo. Nije tako. Nismo sposobni da saznamo.

Tri stvari su potrebne za čovjekovo spasenje: da zna u što treba vjerovati, da zna što treba željeti i da zna što treba uraditi.

Najviša predstava o životu sastoji se u ovome: da čovjek vlada svojim vlastitim postupcima. Čovjek koji je uvijek podložan tuđim uticajima je pomalo mrtav čovjek.

Sveti Augustin

Sve lijepo potječe iz najviše ljepote, a to je Bog.

Ako šutiš – šuti iz ljubavi; ako govoriš – govori iz ljubavi; ako opominješ – opominji iz ljubavi; ako opraštaš – opraštaj iz ljubavi.

Svijet je knjiga, a oni koji ne putuju čitaju samo jednu stranicu.

Sveti Franjo Asiški

“Daj mi Gospodine da shvatim bližnjega makar on mene ne shvatio.”

“Neka mi Gospodin podari smirenost da prihvatim stvari koje ne mogu promijeniti, hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti i mudrost da ih razlikujem”.

“Uvijek se radujte! – Ne dolikuje Božjem sluzi da bude žalostan i potišten. – Neka oni koji đavlu pripadaju, hodaju okolo obješene glave. Nama dolikuje da se u Gospodinu radujemo i kličemo. – Neka je uvijek sveta Božja radost u našoj duši i na našem licu! Razumijem da se zli duhovi i njihovi službenici boje i žaloste mi se moramo uvijek radovati u Gospodinu. – Što su drugo Božje sluge nego njegovi svirači čija je zadaća podizati ljudska srca i ispunjati ih duhovnim veseljem? Budite radosna djeca svjetla. Samo grijeh i mlakost može ugasiti ili potamniti svjetlo u srcima.”