Svetac sedmice – Sveta Franciska Rimska

Mističarka i redovnica benediktinka.

Rođena je 1384. u Rimu kao Francesca Bussa de’ Leoni. Kći plemenitih i bogatih roditelja, Paola i Jacobelle, već kao djevojčica obilazila je zajedno s majkom rimske bazilike, molila na grobovima svetih mučenika i dijelila milostinju mnogim siromasima. Željela je postati redovnica, ali se po očevoj želji udala za plemića Lorenza de’ Ponzianija, zapovjednika papinskih četa, s kojim je bila u sretnom braku 40 godina i rodila šestero djece. Bila je uzorna supruga i dobra majka. Pridružila se bratovštini Marijinih oblatkinja u Rimu  kasnije nazvanoj njezinim imenom koju je osnovala 1425, zajedno s drugim pobožnim rimskim damama. Prvi samostan te družbe otvorila je 1433. Doživjela je niz osobnih tragedija, među njima smrt muža i djece. Potpuno se posvetila brizi za siromahe i bolesnike, žrtve epidemija i ratova. Osnovala je prvi rimski dom za napuštenu djecu. Stroga pokornica, glasovita po svojim viđenjima, objavama, čudesima i duhovnim zanosima, bila je utjelovljenje poniznosti, poslušnosti, strpljivosti, ljubavi i vjere. Mnogo je molila, nosila kostrijet, jela samo povrće i obilazila kuće proseći milostinju za siromahe, zajedno s muževom sestrom Vannozzom. Posebnu pobožnost gajila je prema svom anđelu čuvaru, koji ju je vjerno pratio na njezinim putovanjima… Osjećala je prisutnost i zaštitu svog Anđela Čuvara i živjela je strogim pokorničkim životom. Govorila je kako anđeo čuvar prati dušu u čistilište i da je često posjećuje – kako bi ju svojom nazočnošću i nagovorom utješio i dao joj snagu. Bila je velika pomoćnica duša u čistilištu i uspješno je oslobađala duše koje su od nje tražile pomoć. U svojim vizijama mogla je pogledati i nebo i pakao i čistilište. Njezin ispovjednik opisao je kako je sveti Arkanđeo Rafael proveo Francisku kroz čistilište i pokazao patnju duša.

Preminula je 9. Marta 1440. u Rimu. Svetom ju je proglasio 1608. papa Pavao V.

Zaštitnica je grada Rima, rimskih domaćica, benediktinskih oblatkinja, udovica, vozača, automobilista, motorista, taksista, laika, osoba kojima se rugaju zbog pobožnosti i mnogih naselja, župa i crkava.

Spomendan  je 9. marta.