Dvanaesti ekumenski susret

Dvanaesti ekumenski susret

U Zemunu je 22.listopada 2023 održan dvanaesti  ekumenski susret  zborova crkvenog pjevanja pod pokroviteljstvom Ureda za Hrvate van domovine, Vlade Srbije i bolnice Belmedic iz Beograda. Nedjelja večer je obilježena susretom sedam  zborova koji  pripadaju različitim kršćanskim zajednicama. Svi su izvodili pjesme koje se pjevaju u crkvama kojima pripadaju. Na početku  koncerta  prepunu crkvu  ljudi u kojoj se tražilo mjesto više i same izvođače pozdravio  je g. Zoran Đorđević rekavši: Ovaj skup se po dvanaesti  put organizira pod  evanđeoskim geslom „Kao što si Ti Oče u meni i ja u tebi, tako neka i oni u nama budu jedno…“

Također je dodao: „Želja nam je da kada govorimo o jedinstvu kršćana  potaknemo sve kršćane da dublje živu Evanđelje, više se zalažu za poziv Kristov da budemo apostoli današnjeg vremena i da u današnjem vremenu budemo nosioci ljubavi, mira i radosti. Upravo u tom poštovanju nastojimo danas ovdje,Vama dragi gosti iznijeti svatko svojom pjesmom  svu ljepotu različitosti i prikazati je na slavu presvete Bogorodice.

Koncertu je prisustvovao Mons. Fabijan Svalina, Srijemski biskup koadjutor koji je pozdravivši sve učesnike zahvalio Bogu što se ovoliki broj izvođača, vjernika i ljudi dobre volje okupio na jednom mijestu i pozvao ih da znaju cijeniti druge u njihovoj različitosti. Sam je pokazao svoje zadovoljstvo što je prisustvovao koncertu i što su izvođači vrhunski otpjevali zadane kompozicije,također naglasivši  da je to veoma važna manifestacija u ovoj sredini gdje ljudi različitih zajednica živu zajedno, cijeneći i poštujući  tuđe različitosti.  Sve ih je pohvalio i zaželio da se vidimo iduće godine.

U pozdravu koje je župnik Mons. Jozo Duspara uputio svim prisutnima istaknuo je da župa Zemun propovijedajući i navještajući Evanđelje želi dati svoj doprinos  Kristovoj zapovijedi „Pođite po svem svijetu navještajte Evanđelje“ a ono je prvenstveno radosna poruka  spasenja za sve ljude jer smo svi dijeca Božija. Bog nas sve treba. Zato smo danas tu da svojom pjesmom  veličamo Boga i dajemo svoju hvalu.

Uobičajeno je da koncertu prisustvuju  predstavnici svih kršćanskih zajednica  koji su se, također, obraćali okupljenima i pozivali ih da budu nosioci i širitelji osnovnih poruka Evanđelja osobito potrebnih današnjem čovjeku. U repertuaru korova koji su sudjelovali  bile su pjesme Rimokatoličke, pravoslavne, evangeličke i grkokatoličke tradicije.

Ove godine su učestvovali slijedeći zborovi:

 Mješoviti župni zbor „Sv. Cecilija” RKT crkve Uznesenja BDM iz Zemuna, dirigent: Nina Fuštar,

Mešoviti hor „Tilia” pri Slovačko – Evangeličkoj crkvi iz Stare Pazove, dirigent: Ana Đurđević,

Mešoviti hor “HARMONIJA” Grkokatoličke parohije sv. apostola Petra i Pavla i Rusinskog kulturnog centra iz Novog Sada, dirigent: prof. Suzana Gros-Marković ,

Pevački zbor „Pojačo družba“ Beograd, dirigent Višnja Dimitrijević

Hor „Ars Vocalis“  Beograd, dirigent Miroslav Arbanovski

Katedralni zbor „Sv.Cecilija“ Sr. Mitrovica dirigent s.Cecilija Tomkić,

Vokalni ansambl „Polifonika“,dirigent Jovanka Ivanić.

Po  završetku koncerta sve izvođače i ostale biranim riječima su pozdravili  o.Rade Jović, paroh crkve Sv. kneza Lazara iz Zemun polja, o. Igor Feldi  Slovačko Evangelički župnik iz Stare Pazove a u ime donatora skup su pozdravili g.Gavrilo Grban, predstavnik Uprave za saradnju s crkvama i verskim zajednicama i g. Davorka Velecki-Čičak opunomoćeni ministar  kao predstavnica  Hrvatskog Veleposlanstva u Beogradu.

 Nakon koncerta  svi izvođači i prisutni su u župnoj dvorani i dvorištu nastavili druženje i pokazali kako je lijepo graditi zajedništvo u različitosti  poštujući i cijeneći  čovjeka kao Božije dijete i kada se s ljubavlju pristupa svakom čovjeku.

I ovaj koncert je pokazao veliku zainteresiranost svih za nastavak manifestacije u budućnosti.