Biblijsko predavanje na temu „Ustanovljenje dvanaestorice apostola (Mk 3,13-19)“.Biblijsko predavanje na temu

Biblijsko predavanje na temu „Ustanovljenje dvanaestorice apostola (Mk 3,13-19)“.Biblijsko predavanje na temu

U petak, 17. svibnja u 19,30h, u pastoralnoj dvorani župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu, prof. dr. Ivica Čatić, profesor na KBF-u u Đakovu, održao je biblijsko predavanje na temu „Ustanovljenje dvanaestorice apostola (Mk 3,13-19)“. To je drugo predavanje u novom nizu biblijskih večeri kakve je već godinama držao u Zemunu.

Predavač je prvo izložio važnost izbora Dvanaestorice u odnosu na Stari zavjet te u odnosu na formiranje zajednice novoga naroda Božjega – Crkve. Potom je istaknuo temeljne odrednice apostolova identiteta: biti s Isusom te poslanje da propovijeda i izganja zloduhe. Značajna pažnja posvećena je pitanju osobne  i duhovne zrelosti Dvanaestorice, s obzirom na njihovo ponašanje tijekom Evanđelje koje će očitovati značajnu nedostatnost. Dr. Čatić naglasio činjenicu da Isus svakoga od njih – kao uostalom i svakoga od nas vjernika – promatra i prihvaća kao osobu koja je u procesu. Nitko od ljudi nije – pogotovo ne na početku duhovnog puta – dovršen i kompletan. Tako nisu bili ni apostoli. No, presudni element koje su unijeli u hod s Isusom bio je načelna otvorenost i čistoća srca. Iako one nisu mogle korigirati neshvaćanje i ograničenost koju su očitovali, ipak su bile trajni čimbenik temeljem kojeg su vremenom napredovali i zahvaljujući kojemu su, na koncu, plodonosno primili dar Duha Svetoga. Tada će njihov hod dobiti novi uzlet, ući u novi krug usavršavanja.

U planu je da se biblijske večeri u Zemunu nastave održavati prvog i trećeg petka u mjesecu.