Održano prvo biblijsko predavanje

Održano prvo biblijsko predavanje

U petak, 10. svibnja u 19,30h, u pastoralnoj dvorani župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu, održana je prva u novom nizu biblijskih večeri.

Predavanje na temu „Sa svih strana svijeta ljudi grnu k Isusu (Mk 3,7-12)“ održao je prof. dr. Ivica Čatić, profesor na KBF-u u Đakovu i pastoralni suradnik u župi Sot i Šid.

Ovaj biblijski odlomak otvara novi odsjek Evanđelja po Marku. Nakon što je prethodni završio odlukom farizeja i herodovaca da se Isusa ubije (3,6), umjesto mračnih tonova novi odsjek započinje svijetlom perspektivom: sa svih strana ljudi pristižu k Isusu. Odbačen od vjerske elite svog naroda, posvećuje se potrebnicima sa svih strana svijeta. Nakon izlaganja glavnih biblijskih momenata koji obilježavaju Mk 3,7-12, predavač je problematizirao pitanje odnosa Crkve i elite, položaj potrebnika u crkvenoj zajednici na lokalnoj i općoj razini. Tko danas ima veći utjecaj na crkvenu zajednicu: društven moćnici ili običan vjernik, naročito siromasi i potrebnici svih vrsta?

Ovo je prvo predavanje u nizu biblijskih večeri kakve je već godinama dr. Čatić držao u Zemunu, Subotici, Osijeku i Rumi. Polazeći od izreke sv. Jeronima da bez poznavanja Sv. pisma nema ni poznavanja Krista, predavač je nastojao bogatstvo Božje riječi iznositi tako da, utemeljeno na suvremenim znanstvenim spoznajama i ujedno oslobođeno suvišnih detalja, posluži hranjenju onoga što zovemo biblijska vjera.